czwartek, 25 października 2012

Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

19-21/10/2012

Rzeczywiście, październik póki co trzyma ciepło.
Dzięki temu udało się nam (mi i Józkowi) zakończyć temat rusztowania i w zasadzie jeszcze jedna wizyta robocza i wszystko powinno być gotowe - wszystko, co zaplanowałem na ten rok, czyli zabezpieczenie dachu wieży klatki schodowej no i schodów rzecz jasna. 

Tymczasem prace posuwają się do przodu ...jak pory roku:

19/10/2012

(droga prowadząca ze wsi do wieży)


20/10/2012Podczas prac odgruzowywania odkryliśmy mury przybudówki gospodarczej dawno temu rozebranej:Rusztowanie wreszcie domknęło wieżę w obwodzie. Jestem coraz bliżej króla.
A król to taki słup środkowy w konstrukcji więźby dachów o kształcie wieżowym, stożkowym, namiotowym czy baniastym, o który opierają się krokwie. Silnie zespolony ze słupami narożnymi i przyściennymi za pomocą elementów usztywniających (zastrzały, rygle itp.). Z reguły wystaje ponad punkt zetknięcia się krokwi i służy do zamocowania na nim krzyża, chorągiewki wiatrowej lub innego zakończenia. 
W niektórych więźbach może przebiegać przez ich całą wysokość, a nawet być połączony z konstrukcją wieży:

(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)
 
(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)

 
(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)

Wieża od strony północno wschodniej z królem w środku obrusztowana po obwodzie:Po wnikliwych analizach stanu konstrukcyjnego i wykonanych ekspertyzach technicznych okazało się, że ściana południowa (frontowa) budynku wieży, pomimo rozległego pęknięcia pionowego jest jednak do uratowania. i to wszystko dzięki Hedera Helix L..


Jest rośliną miododajną, leczniczą, kosmetyczną i jak się okazuje podtrzymującą stare mury na duchu. W tradycjach wielu narodów od dawna obecny jako roślina symboliczna, zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia. Jak ta wierność i trwałość życia bezpośrednio przekłada się na trwanie murów renesansowych widać na zdjęciu poniżej. Ten słup murowany z cegły na pierwszej kondygnacji (zdjęcie poniżej) jest dosłownie podtrzymywany przez bluszcz bo drewniana belka wieńca już jakiś czas temu legła w gruzach.
Jest już dostęp do muru budynku głównego, wieży klatki schodowej i ciekawszych widoków na przyszłość z przedostatniego piętra rusztowania:

21/10/2012(droga prowadząca z wieży do wsi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz