czwartek, 20 grudnia 2012

Acta Universitatis Nicolai Copernici

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł z odsieczą i znacząc prawo serii po wpisie niejakiego Longmannn'a z www.forum.zamki.pl - przyniósł więcej informacji o wieży a ściślej rzecz biorąc o średniowiecznych wieżach na terenie Śląska, więc i o Dalkowskiej też jest co nieco:

kliknij tutaj

Wszystko jest w zakładce z zeszytem nr 27. To ważne, żeby pół dnia nie stracić i się nie sfrustrować szukaniem. Żeby poczytać skrypt trzeba zainstalować wtyczkę wg wskazania na stronie.

(A tu jedno ze zdjęć z tego opracowania)

Lepszej okazji do zaanonsowania zaległego news'a mieć nie mogłem!
A mianowicie; moje poszukiwania informacji o wieżach mieszkalnych tudzież rycerskich uświadomiły mi, że te wszystkie strony, blogi i inne nośniki informacji traktujące o wieżach właśnie są rozpierzchnięte gdzieś w necie. Są Zamki, Pałace, Dwory - Wież natomiast w jakimś logicznym zbiorze nie znalazłem. No więc sam go stworzę ...w tak zwanym międzyczasie międzyczasów. To właśnie publikacja Uniwersytetu Toruńskiego stała się podwaliną mojej decyzji o podjęciu tematu stworzenia kompilacji wież rycerskich; chronologicznie od pierwszej do ostatniej. Na tyle na ile pozwolą na to materiały źródłowe, które od dość dawna gromadzę. Zachowanych do dziś wież mieszkalnych w Polsce jest coś pod czterdziestkę. Tylko na Śląsku i Dolnymśląsku zinwentaryzowano blisko czterysta pozostałości po siedzibach drobnego rycerstwa w postaci wzniesień zwanych gródkami stożkowatymi - reliktami po budowanych na sztucznie tworzonych lub naturalnych wzniesieniach siedzibach o konstrukcji drewnianej. Będzie więc się nad czym rozwodzić. 
Taki jest plan a co z tego będzie zobaczymy. Zima sprzyja takim inicjatywom bo coś trzeba robić żeby nie zastygnąć i zamarznąć gdzieś w tym nieustannym, codziennym, mglistym, szarym (póki co) zimowym półmroku. Brrrr! 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 

 

3 komentarze:

 1. znalazłam zdjęcie wieży na tej stronie: http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/polkowicki/dalkow.html
  pewnie nie wnosi nic nowego...

  OdpowiedzUsuń
 2. ach, adres na końcu bez "l"

  OdpowiedzUsuń
 3. Odwiedziłem już kiedyś tę stronę. Sporo informacji o wieży i Dalkowie w ogóle. Dzięki za zainteresowanie. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń