czwartek, 25 października 2012

Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

19-21/10/2012

Rzeczywiście, październik póki co trzyma ciepło.
Dzięki temu udało się nam (mi i Józkowi) zakończyć temat rusztowania i w zasadzie jeszcze jedna wizyta robocza i wszystko powinno być gotowe - wszystko, co zaplanowałem na ten rok, czyli zabezpieczenie dachu wieży klatki schodowej no i schodów rzecz jasna. 

Tymczasem prace posuwają się do przodu ...jak pory roku:

19/10/2012

(droga prowadząca ze wsi do wieży)


20/10/2012Podczas prac odgruzowywania odkryliśmy mury przybudówki gospodarczej dawno temu rozebranej:Rusztowanie wreszcie domknęło wieżę w obwodzie. Jestem coraz bliżej króla.
A król to taki słup środkowy w konstrukcji więźby dachów o kształcie wieżowym, stożkowym, namiotowym czy baniastym, o który opierają się krokwie. Silnie zespolony ze słupami narożnymi i przyściennymi za pomocą elementów usztywniających (zastrzały, rygle itp.). Z reguły wystaje ponad punkt zetknięcia się krokwi i służy do zamocowania na nim krzyża, chorągiewki wiatrowej lub innego zakończenia. 
W niektórych więźbach może przebiegać przez ich całą wysokość, a nawet być połączony z konstrukcją wieży:

(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)
 
(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)

 
(zdjęcie ze strony:dachy.info.pl)

Wieża od strony północno wschodniej z królem w środku obrusztowana po obwodzie:Po wnikliwych analizach stanu konstrukcyjnego i wykonanych ekspertyzach technicznych okazało się, że ściana południowa (frontowa) budynku wieży, pomimo rozległego pęknięcia pionowego jest jednak do uratowania. i to wszystko dzięki Hedera Helix L..


Jest rośliną miododajną, leczniczą, kosmetyczną i jak się okazuje podtrzymującą stare mury na duchu. W tradycjach wielu narodów od dawna obecny jako roślina symboliczna, zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia. Jak ta wierność i trwałość życia bezpośrednio przekłada się na trwanie murów renesansowych widać na zdjęciu poniżej. Ten słup murowany z cegły na pierwszej kondygnacji (zdjęcie poniżej) jest dosłownie podtrzymywany przez bluszcz bo drewniana belka wieńca już jakiś czas temu legła w gruzach.
Jest już dostęp do muru budynku głównego, wieży klatki schodowej i ciekawszych widoków na przyszłość z przedostatniego piętra rusztowania:

21/10/2012(droga prowadząca z wieży do wsi)

piątek, 12 października 2012

bigos myśliwski

05-08/10/2012

Ten wyjazd z grubsza rzecz biorąc koncentrował się jak zwykle na wszystkim po trochu.
Rozrasta się rusztowanie:
Są widoki na przyszłość


I trochę materiału do od-budowy wieży, którego wciąż przybywa:Wieża miała kilku gości tym razem. Opinie były skrajne:
- Myślałem,że trochę więcej będzie tej tkanki;)...a po tych schodach mogę wejść?
- Jak na to co zobaczyłem, to trzeba być niezłym freakiem, żeby zabrać się za coś takiego.
 (Tu z odsieczą przyszedł Józek i powiedział... że to tylko na  początku tak wygląda;)). Józek wie co mówi a ja chcę wierzyć, że na pewno ma rację - swoją stodołę dwa razy większą w podobny sposób pobudował.)
- No to kiedy zakończenie prac? (- Za tydzień, jak dobrze pójdzie, odparłem.)
- Cholera ale mi się zakręciło w głowie, a przecież pilotem jestem! powiedział pan Robert, który przywiózł Brutt Saver'a (materiały do naprawy spękań i rozstępów - w murze oczywiście).

Przyjrzyjcie się dobrze temu rozstępowi w murze bo niedługo już go nie będzie;)

(zdjęcie wykonałem 09/02/2012 r.)

Wieża od strony domu sąsiadów:
ps.
Podczas jednego z wieczorów w "Stodole" (bar w Dalkowie) wreszcie dowiedziałem się jak się robi prawdziwy bigos myśliwski!
-Pół na pół: jeden zając, jeden wół.


Zasadnicze zaś pytanie jest takie, czy tym razem udało mi się zrobić już wszystko.
Tych, którzy się tego spodziewali niestety tym razem muszę jeszcze rozczarować. Ale tempo rośnie i im zimniej na dworze tym robota bardziej pali się w rękach.
pzdr.