czwartek, 24 października 2013

Ściana zachodnia zdobyta!

 18-20/10/2013

am wrażenie, że im krótsze dni tym praca w kopalni wre coraz bardziej. To trochę tak, jak zwykle bywa tuż przed deadlinem. Im bliżej tym efekty pracy wymuszane upływającym czasem stają są coraz bardziej widoczne;) Zbliżająca się zima jest taką właśnie substancją zwiększającą szybkość reakcji na pozostały do wykopania gruz. Właśnie zakończony, jedenasty z kolei w roku Pańskim 2013 najazd na wieżę, przyniósł nadspodziewane efekty.  

To już druga jesień z Dalkowem. Mam wrażenie, że jeszcze bardziej jesienna niż rok temu. 
Tu odpoczywam.
Polecam "Jesienne liście" - Chet'a Baker'a do posłuchania:

                        
Pogoda, sprzyjając, niewątpliwie przyczyniła się do tego, że udało się zrobić aż tyle. 


Prace rozpoczęły się wczesnym rankiem w piątek 18-ego, tuż po tym, jak rozbiłem obozowisko przed wieżą. Choć piątkowa noc była zimowa i temperatura spadła do -2 stopni śpiwór który właśnie testowałem podczas tego wyjazdu zdał egzamin. Kolejna noc była już znacznie cieplejsza. 
Tym razem wsparcie miałem szczególne. Staszek i Franek(właściciel najsłynniejszej przyczepy w Dalkowie - z funkcją kiprowania;) narzucili bardzo progresywne tempo.


Capek załadowany po brzegi a nawet ponad burtę z niemałym trudem ale wyjeżdżał z kopalni trzykrotnie podczas tego weekendu.


Zawsze jest trochę pod górę ale capek najwyraźniej zdeterminowany był co najmniej tak jak my tego dnia;)


W piwnicy można już swobodnie rozprostować kości i wygodnie ustawić się do zdjęcia;) ...dokopaliśmy się do ściany zachodniej!Robi się naprawdę przestrzennie.
Fragment uratowanego sklepienia łukowego z żebrem wzmacniającym będzie wyznaczał kierunek podczas jego od-budowy.
Ostanie wolne dziury w uzębieniu muru cegieł zaczynają się wypełniać. Oceniam, że około 1/3 całego zalegającego w kopalni gruzu to właśnie cegły. Ta wiadomość cieszy zwłaszcza dlatego, że cegły są dobrze wypalone i mocne, co widać najlepiej kiedy podeschną trochę na słońcu.


Pogoda, wbrew zapowiedziom propagandowych tub wciąż sprzyja. Zaświeciło się światło w tunelu i pojawiła się myśl, że może jednak uda się jednak zrobić wszystko jeszcze tego roku; przynajmniej w kopalni gruzu. Nie mogę się doczekać dna. Najwyższy czas już się od niego odbić;)

8 komentarzy:

 1. Imponujący postęp prac!
  Sięgnąłes dna jak nikt przed Tobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, im bliżej dna tym bardziej chcę się od niego odbić. W jednym z ostatnich wywiadów Marcin Świetlicki (wokalista Świetlików) zapytany o to jakie to uczucie zostać klasykiem za życia? odpowiedział - cudowne. Zostawanie klasykiem po śmierci w ogóle mnie nie interesuje".
   Myślę, że podobnie jest z moją walką o od-budowę staruszki wieży. Coraz bardziej uświadamiam sobie, że czas na od-budowę musi zostać skrócony ażebym zdążył od-począć jeszcze po tym wszystkim;), Pzdr.

   Usuń
 2. Krok za krokiem z dużą cierpliwością. To przynosi i przyniesie oczekiwane efekty. dobrze to sam rozumiem. Ponoc jeszcze dwa tygodnie niezłej pogody, a wiec do pracy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Liczę jednak, że pogoda dopisze nieco dłużej niż przez najbliższe dwa tygodnie;) Wciąż mam sporo prac do wykonania przed zimą. Powodzenia przy remoncie piwniczki - ziemianki!

   Usuń
 3. W związku z nadchodzącymi chłodami, czy zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć mury na zimę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I owszem. Będę chciał przykryć mury główne i mury podstawy sklepienia piwnicy grubą folią z obciążeniem. Jak to przetrwa do wiosny to będę zadowolony. Powinno się udać. Liczę, że w przyszłym roku mury będą już utrwalone, odbudowane i wtedy będę mógł zabezpieczyć je warstwą zaprawy cementowej na linii okapu.

   Usuń
 4. Ale dużo zrobione! Życzę zdrowia i ładnej pogody

  OdpowiedzUsuń
 5. Panowie, wykonujecie kawał naprawdę rewelacyjnej roboty! Szczerze winszuję i mocno trzymam kciuki za jej pomyślne zakończenie! Serdeczne pozdrowienia ze Szkocji. Michał (www.zamki-szkocji.com)

  OdpowiedzUsuń